Współczesna psychologia sportu i jej rola
Data publikacji 22 maja 2022
Codzienne życie sportowców nie jest usłane różami. Wyczerpujące treningi oraz morze wylewanego potu to dla nich chleb powszedni. Wielu z nich, zwłaszcza tych najwybitniejszych i czołowych zawodników, jest poddawanych nieustannej presji. Oczekuje się od nich przede wszystkim zwycięstw w swoich dziedzinach oraz zadowalających osiągnięć sportowych. Ogromne napięcie, które towarzyszy zawodnikom i stres związany z niespełnieniem pokładanych w nich nadziei, muszą znaleźć gdzieś ujście. Dlatego też, oprócz treningu fizycznego, współcześnie preferuje się także trening mentalny. Na czym on polega i dlaczego jest tak ważny?
Zobacz także: Trening dla początkujących – co warto wiedzieć?
Czym jest psychologia sportu?
Psychologia sportu to ogół działań podejmowanych w celu podniesienia efektywności zawodników poprzez zadbanie o ich sferę psychiczną. W teorii psychologia sportowa zajmuje się badaniem, opisywaniem oraz wyjaśnianiem czynnika psychologicznego w aktywności sportowej. Praktyczna strona psychologii sportu to szereg przydatnych technik pracy ze sportowcem w celu podniesienia jego morale, a co za tym idzie także konkretnych osiągnięć. Błędnym jest przekonanie, że terapeutę organizuje się zawodnikowi, który popada w depresję lub inne problemy natury psychicznej. Prawda jest taka, że obecność psychologa powinna być zagwarantowana sportowcom zawsze, również w celu podejmowania działań profilaktycznych. Obecnie to rozwiązanie jest na porządku dziennym. Opieką psychologiczną objęci się nie tylko poszczególni zawodnicy, ale także całe kadry, jak np. piłkarska czy siatkarska reprezentacja Polski.
Korzyści płynące z pracy z trenerem mentalnym
Dobry psycholog potrafi wyciągnąć z zawodnika cały jego potencjał, stosując odpowiednie techniki motywacyjne. Oczywiście w przypadku każdego sportowca potrzebne jest przede wszystkim indywidualne podejście. Ponieważ sport bywa zmienny i kapryśny a zwycięstwa stają się udziałem zawodników tak samo często jak porażki, sportowcy muszą mieć naprawdę silną psychikę. Mówi się, że to nie ciało wygrywa sportowe konkurencje, ale głowa. W kluczowych momentach, np. w ostatnich minutach meczów, zaczyna się tzw. wojna psychologiczna. Kto ma mocniejsze nerwy, ten wygrywa. Wielu światowej sławy olimpijczyków lub medalistów pogrzebało swoją szansę na sukces, ponieważ dali się zdeprymować nerwom. W niektórych dyscyplinach sportowych szczególnie ważne jest zachowanie zimnej krwi, ponieważ jakakolwiek wątpliwość i zawahanie decydują o być albo nie być. Współpraca z psychologiem pozwala nauczyć się technik koncentracji w ważnych chwilach, wyłączyć negatywne myśli, uwierzyć w swoje możliwości. Trenerzy mentalni pomagają zawodnikom jasno precyzować cele i projektować dalszy rozwój kariery. Uczą budowania poczucia własnej wartości oraz klarownej komunikacji ze szkoleniowcami, i kolegami z drużyny w przypadku sportów kolektywnych.
Psychologia sportu – komu pomogła?
W obecnych czasach na palcach jednej ręki można policzyć przypadki sportowców, którzy nigdy nie korzystali z pomocy psychologa. Zdecydowana większość korzysta z tego rodzaju wsparcia. Z pewnością nie jest to żaden powód do wstydu. Opieka nad zawodnikiem musi przebiegać holistycznie. Trzeba mu zapewnić optymalne warunki do wykonywania ćwiczeń fizycznych poprawiających ogólną wydolność i kondycję organizmu, ale należy także stworzyć mu możliwości trenowania głowy. Najlepszym przykładem, że psychologia sportu naprawdę działa jest skoczek, Adam Małysz, który w czasie trwania swojej kariery ściśle współpracował z Janem Blecharzem i szeregiem psychologów pomocniczych. Oprócz terapii psychologicznej, każdy z zawodników powinien samodzielnie stosować techniki mentalne, co z pewnością będzie dawało wymierne rezultaty.
https://fitcouple.pl/jak-wybielic-zeby-w-domu/