Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie tauryna

Tauryna w proszku – kiedy warto ją stosować?

Data publikacji 10 sierpnia 2022

Tauryna jest ważnym związkiem chemicznym zaliczanym do kategorii aminokwasów. Jakie ma działanie? Kiedy warto ją suplementować?

Suplementacja ważnych związków pomaga w utrzymaniu zdrowia na dłużej i również redukuje różne dolegliwości i zapobiega ich powstawaniu. Wśród dostępnych suplementów diety znajduje się tauryna w proszku. Sprawdź, jakie ma ona właściwości i kiedy warto zdecydować się na jej stosowanie!

Co to jest tauryna?

Tauryną określa się rodzaj aminokwasu siarkowego, którego nazwa to także kwas 2-aminotanosulfonowy.

Związek ten jest obecny przede wszystkim w tkankach zwierzęcych. W ciele człowieka znajduje się on między innymi w mięśniach szkieletowych, w mięśniu sercowym, a także w mózgu oraz w oczach.

Tauryna jest zaliczana do szerszej kategorii aminokwasów endogennych, co oznacza, że organizm człowieka może ją samodzielnie syntetyzować. Również można dostarczać ją do niego z odpowiednią dietą oraz przez suplementy diety, na przykład jak wspomniana wcześniej tauryna w proszku

Jakie są główne właściwości tauryny?

Tauryna jako aminokwas ma bardzo duże znaczenie dla procesów zachodzących w organizmie człowieka.

Przede wszystkim związek ten odpowiada za prawidłowe działanie mięśni. Wykazuje on działanie anaboliczne, a także hamuje procesy kataboliczne. Oznacza to, że wspiera budowę tkanki mięśniowej i zapobiega jej redukcji.

Dzięki temu tauryna wspomaga działanie mięśni w ciele człowieka, w tym układu ruchu oraz układu krążeniowego.

Dodatkowo badania nad tauryną wskazują, że pomaga ona w stabilizowaniu ciśnienia krwi oraz wspomaga pracę wątroby, poprawia wzrok oraz dodaje energii.

Brak tauryny może zatem powodować pojawienie się problemów z działaniem mięśni, nadciśnienie tętnicze, kołatania serca, przemęczenie.

Jak dostarczać taurynę do organizmu?

Tauryna jest obecna przede wszystkim w produktach zwierzęcych. Duże jej ilości zawierają głównie mięso, ryby oraz owoce morza. Także jest ona obecna w wybranych produktach roślinnych, między innymi w soczewicy, ciecierzycy.

Również taurynę można dostarczyć do organizmu przez stosowanie suplementów diety. Bardzo popularna jest tauryna w proszku, która mieszana jest z napojami, na przykład wodą, sokiem, aby przyrządzić wygodny w stosowaniu suplement, który szybko się wchłania.

Dostępne są również suplementy diety w postaci kapsułek zawierających taurynę.

Kiedy suplementować taurynę?

Suplementy diety jak tauryna w proszku oraz w kapsułkach polecane są w szczególności dla osób uprawiających sporty. Dzięki temu, że pozytywnie wpływa ona na działanie układu ruchu, w tym mięśni, wspiera osiąganie coraz to lepszych wyników sportowych. Dzięki niej możliwe jest wspieranie rozwoju mięśni i przyrost masy mięśniowej, szybsza regeneracja po treningu.

Także po taurynę powinny sięgnąć osoby, u których pojawiają się problemy z pracą mięśnia sercowego. Korzystnie wpływa ona też na układ nerwowy oraz na mózg.

Obecnie różne suplementy diety jak tauryna w proszku oraz w formie kapsułek można kupić również w sklepach internetowych.

Artykuł sponsorowany

Leczenie kanałowe

Redakcja fitcouple.pl

Kasia, pasjonatka zdrowego stylu życia, dzieli się swoją wiedzą na stronie fitcouple.pl, skupiającej się na diecie, zdrowiu, sporcie, urodzie i lifestyle. Jej wpisy są inspiracją dla tych, którzy pragną harmonii między aktywnym trybem życia, a dbałością o własne ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Leczenie kanałowe