Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie inhalacja

Kiedy warto zrobić inhalację?

Data publikacji 29 listopada 2022

Metoda leczenia inhalacją jest znana już od setek lat, dlatego że jest ona niezwykle skuteczna. Często jest zalecana w przypadku leczenia górnych dróg oddechowych, więc zarówno jamy nosowej jak i gardła. Przynosi ulgę podczas przeziębienia, zapalenia oskrzeli oraz zapalenia zatok. Inhalacja jest skuteczna również w przypadku astmy i alergii.

Czym jest inhalacja ?

Zabieg inhalacji to nic innego jak wdychanie gorącej pary wodnej pochodzącej z wód mineralnych, roztworów leków, a także ziół czy też olejków eterycznych. Pozwala ona na pozbycie się uciążliwych objawów przeziębienia m.in. takich jak rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i ułatwienie jej usunięcia. Najczęściej w takim przypadku są stosowane leki, które mają działanie wykrztuśne, rozrzedzające oskrzela lub olejki eteryczne, zwykle wydawane bez recepty. Inhalacja jest o tyle lepsza od leczenia farmakologicznego, że nie obciąża ona żołądka oraz przewodu pokarmowego a także jest prosta w wykonaniu i dostępna dla każdego.

Jak wykonać inhalację w swoim domu?

Jak się okazuje inhalacja jest ogólnodostępna i każdy może ją wykonać w zaciszu domowym i można ją wykonać na kilka sposobów.

Mając w domu olejki eteryczne dajemy kilka kropel na chusteczkę a następnie przykładamy do nosa i wdychamy. Olejek ten można również wetrzeć w skórę górnej części klatki piersiowej. Domową inhalację można też wykonać w inny sposób. A mianowicie wybrany olejek lub susz wystarczy zalać wrzątkiem w miseczce i przykryć pochyloną nad nią głowę ręcznikiem.

Jak używać inhalatorów ?

Innym sposobem na inhalację jest wykorzystanie inhalatora zwanym też nebulizatorem https://gemini.pl/kategoria/sprzet-i-akcesoria-medyczne/sprzet-medyczny/inhalatory-i-akcesoria. Jest to urządzenie, które zamienia wlany do określonego pojemnika płyn w parę wodną lub aerozol. Pomimo tego, że nazwy podanego urządzania są stosowane zamiennie to mają zupełnie inne zastosowanie. Nebulizacja polega na wdychaniu mgiełki leku o różnych wielkościach cząsteczek, natomiast inhalacja to wdychanie pary wodnej. Taki sposób podania leku jest łatwiejszy do przyswojenia szczególnie u dzieci.

Co stosować na katar ?

Katar to niewątpliwie najczęstszy problem, którego z reguły ciężko się pozbyć. Nadmierna ilość wydzieliny w jamie ustnej powoduje problemy ze swobodnym oddychaniem, a do tego osłabia smak i węch. W takiej sytuacji najlepiej zastosować leczenie wziewne, które przyniesie ulgę natychmiast. Inhalator i zioła z olejków eterycznych będą działać przeciwzapalnie, odkażająco i przeciwbakteryjnie. Warto również zwrócić uwagę na zioła, które do tego użyjemy. Najlepiej tutaj sprawdzą się rumianek, mięta, tymianek oraz majeranek. Są one dobrze przyswajalne i można je stosować przez dłuższy okres czasu.

Inhalacje są również skutecznym sposobem leczenia niemowląt. Można je wykonywać zarówno podczas infekcji jak i w celu nawilżenia dróg oddechowych. Do inhalacji w tym przypadku najlepiej zastosować sól fizjologiczną, która jest bezpieczna i nie wywołuje alergii.

Materiał zewnętrzny

Leczenie kanałowe

Redakcja fitcouple.pl

Kasia, pasjonatka zdrowego stylu życia, dzieli się swoją wiedzą na stronie fitcouple.pl, skupiającej się na diecie, zdrowiu, sporcie, urodzie i lifestyle. Jej wpisy są inspiracją dla tych, którzy pragną harmonii między aktywnym trybem życia, a dbałością o własne ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Leczenie kanałowe