Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport rower szosowy

Jaki rower szosowy na początek wybrać?

Data publikacji 21 kwietnia 2022

Rower szosowy, czyli popularna kolarzówka – ponownie staję się coraz bardziej popularna wśród amatorów. Kupują je przede wszystkim osoby, które chcą poczuć pęd powietrza i pokonywać długie trasy w krótkim czasie. Nie zawsze wiedzą jaki rower wybrać i na co należy zwrócić uwagę. Ten artykuł ułatwi dokonanie odpowiedniego wyboru.

Rower szosowy dla początkujących

Rowery szosowe to drogi sprzęt, dla zawodowców ceny zaczynają się od 10 tys. zł, początkujący muszą liczyć się z wydatkiem co najmniej 3 tys. zł. Jest to dobra cena pod warunkiem, że weźmie się pod uwagę: ramę, hamulce, napęd.

Najważniejszym elementem roweru szosowego jest rama. Może być wykonana z aluminium lub karbonu. Różnią się wagą oraz przenoszeniem drgań, przekłada się to oczywiście na różnicę w cenie.

Zobacz także: Współczesna psychologia sportu i jej rola

Dla początkujących szosowców w zupełności wystarczy rama aluminiowa, która jest cięższa tylko o ok. 0,5 kg od karbonowej i kilka tysięcy tańsza. Natomiast widelec oraz wspornik siodełka powinny być karbonowe, znacznie poprawiają komfort jazdy. Rama powinna być dobrana do wzrostu rowerzysty, a właściwie długości nóg po stronie wewnętrznej. Zapewni to swobodne wsiadanie i zsiadanie z roweru.

Ważna jest także długość ramy, zbyt długa wymusza sylwetkę bardzo pochyloną, nieco krótsza pozwala na bardziej komfortową jazdę. Hamulce to bardzo ważny element, który decyduje o bezpieczeństwie jazdy. W rowerach dla amatorów montowane są najczęściej tradycyjne hamulce szczękowe, w droższych modelach natomiast hamulce tarczowe, które dają większą kontrolę nad rowerem. Najczęściej jest to osprzęt firmy Shimano, lidera w tej branży. Także napęd montowany w rowerach produkowany jest przez tą japońską firmę. Najlepiej wybrać kasetę z 11 biegami, która daje możliwości dalszego usprawniania. Warto zwrócić uwagę, by wszystkie elementy napędu (kaseta, manetki) były z tego samego modelu.

Rower szosowy męski czy rower szosowy damski?

Przed tym dylematem stają przede wszystkim kobiety, które chcą rozpocząć przygodę z rowerem szosowym. W rzeczywistości rowery szosowe męskie mają charakter uniwersalny i nadają się do użytkowania przez obie płci. Jednak coraz więcej producentów oferuje rowery szosowe damskie. Różnią się jaśniejszą kolorystyką ramy oraz siodełkiem, które zapewnia większy komfort. Dla osób rozpoczynających przygodę z jazdą po szosie najlepszym modelem będzie rower endurance charakteryzujący się szerszymi oponami, min. 28 mm, które zapewniają znacznie większy komfort niż modele aero przeznaczone dla zawodowców. Przede wszystkim amortyzują nierówności asfaltu, niektóre pozwalają także na jazdę po drogach szutrowych.

https://fitcouple.pl/jak-powinna-wygladac-rozgrzewka-przy-treningu-silowym/

Redakcja fitcouple.pl

Kasia, pasjonatka zdrowego stylu życia, dzieli się swoją wiedzą na stronie fitcouple.pl, skupiającej się na diecie, zdrowiu, sporcie, urodzie i lifestyle. Jej wpisy są inspiracją dla tych, którzy pragną harmonii między aktywnym trybem życia, a dbałością o własne ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak powinna wyglądać rozgrzewka