Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta jedzenie bezglutenowe

Dieta bezglutenowa – co warto o niej wiedzieć?

Data publikacji 22 maja 2022

Prawdopodobnie każdy przynajmniej raz słyszał o diecie bezglutenowej lub zetknął się z kimś, kto taką dietę stosuje. Wydawać się ona może na pierwszy rzut oka dość dziwna i niezrozumiała, lecz jeśli tylko przyjrzy się jej nieco bliżej, można dostrzec w niej naprawdę wiele sensu. Dla kogo jest więc adresowane jedzenie bezglutenowe i na czym konkretnie polega dieta bezglutenowa?

Czym jest gluten?

Od czego więc należy rozpocząć zdobywanie wiedzy w zakresie diety bezglutenowej? Przede wszystkim dowiedzieć się trzeba, czym jest ten gluten, o którym tak wiele się mówi i stara się go taką dietą wykluczyć. Za co on odpowiada i gdzie go można znaleźć?
Gluten to po prostu mieszanina różnego rodzaju białek roślinnych, które spotykane są w ziarnach zbóż. Jest to więc substancja, która jest niezwykle powszechna, a także najczęściej zupełnie nieszkodliwa dla człowieka. Gdzie go można znaleźć zdecydowanie najwięcej? Najczęściej występuje on w pszenicy, lecz spore ilości glutenu obecne są także w życie, jęczmieniu oraz w owsie.
Z jakiego jednak powodu tak wiele uwagi poświęca się diecie, która będzie glutenu pozbawiona? Jak się okazuje, pewne osoby z uwagi na swoje przypadłości zdrowotne powinny gluten z diety wykluczyć, aby nie pogarszać swojego stanu zdrowia. O jakich konkretnie przypadłościach mowa?

Zobacz także: Rodzaje diet – poznaj 3 popularne formy odżywiania

Kto powinien być na diecie bezglutenowej?

Skoro już wiadomo, czym jest gluten, warto się teraz zastanowić, dlaczego ta z pozoru zwykła i zupełnie nieszkodliwa substancja może stanowić dla pewnych ludzi zagrożenie.
Jeśli choruje się na chorobe trzewną, czyli Celiakie, chorobę Duhringa lub po prostu ma się uczulenie na białka glutenowe, wtedy wykluczenie glutenu z diety jest niezwykle ważne. Jeśli osoby z takimi przypadłościami dostarczą go do organizmu choćby niewielką ilość glutenu, ich stan zdrowia może się gwałtownie pogorszyć, a nawet ich życie może zostać zagrożone. Z tego też powodu tak wiele uwagi osoby te poświęcają na szukanie produktów bezglutenowych, czytając opisy i etykiety wszystkich spożywanych przez siebie produktów spożywczych.

Jak powinna wyglądać dieta bezglutenowa?

Jak więc widać, dieta pozbawiona glutenu to nie wymysł lub moda, lecz naprawdę bardzo poważna sprawa. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka rzetelnych informacji na temat tego, co w trakcie takiej diety można jeść, a czego należy bezwzględnie unikać.
Co jest więc dozwolone w diecie bezglutenowej? Przede wszystkim oparta ona powinna być na takich produktach jak warzywa, owoce, ziemniaki, lecz także mleko, ryby i jajka. Mięso jest dozwolone, lecz jedynie w sytuacji, gdy nie będą w nim zawarte białka roślinne. Rzecz jasna czyste mięso takich dodatków zawierać nie będzie, lecz jeśli chce się kupić np. zwykłe parówki, dokładne przeanalizowanie etykiety jest konieczne.
Warto sobie jeszcze w tym wypadku zadać pytanie, czy wszystkie zboża są wykluczone z diety? Jak się okazuje nie, ponieważ są i takie, które glutenu nie zawierają. Mowa tu jest więc o manioku, tapioce, gryce, czy też kukurydzy zwyczajnej.

https://fitcouple.pl/wspolczesna-psychologia-sportu-i-jej-rola/

Redakcja fitcouple.pl

Kasia, pasjonatka zdrowego stylu życia, dzieli się swoją wiedzą na stronie fitcouple.pl, skupiającej się na diecie, zdrowiu, sporcie, urodzie i lifestyle. Jej wpisy są inspiracją dla tych, którzy pragną harmonii między aktywnym trybem życia, a dbałością o własne ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jedzenie bezglutenowe