Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport plan treningowy na siłownię dla dziewczyn

Plan treningowy na siłownię dla dziewczyn – porady dla początkujących

Data publikacji 22 maja 2022

Uczęszczane na siłownie może przynieść naprawdę wiele dobrego dla kobiecego ciała. Nie tylko nabierze się kondycji i formy, lecz również można dzięki temu zrzucić kilka zbędnych kilogramów i lepiej wyprofilować posiadane ciało. Jak się jednak okazuje, wiele kobiet zupełnie nie wie, jak należy ułożyć plan treningowy, aby osiągnąć pożądane efekty. Czym powinien charakteryzować się plan treningowy na siłownię dla dziewczyn? O czym należy pamiętać podczas jego układania i z jakimi sprawami należy się w tym wypadku zmierzyć?

Zobacz także: Trening dla początkujących – co warto wiedzieć?

Podstawowe różnice pomiędzy planem kobiecym a męskim

Szukając informacji na temat tego, jak powinien wyglądać plan treningowy na siłownię dla dziewczyn, często natrafić można na informacje dotyczące panów. W końcu to właśnie panowie są najczęstszymi bywalcami siłowni. To, co trzeba wiedzieć to fakt, że ćwiczenia dla mężczyzn i kobiet powinny wyglądać zupełnie inaczej.
Jaka jest najważniejsza różnica? Rzecz jasna wymienić w tym wypadku trzeba ćwiczenie różnych partii mięśni. Panowie z reguły skupiają się na górnych partiach, ponieważ nie tylko mają do ich rozwijania naturalną predyspozycję, lecz przede wszystkim wyglądają estetyczniej. Panie natomiast w swoich ćwiczeniach koncentrują się na uzyskaniu pięknego kształtu nóg oraz pośladków. Co więcej, spora grupa kobiet koncentruje się także na uzyskaniu płaskiego brzucha.

Rodzaje planów treningowych dla kobiet

Skoro już wiadomo, jakie są podstawowe różnice pomiędzy planem treningowym dla mężczyzn i dla kobiet, warto się teraz skoncentrować na tym, jak to wszystko wygląda od strony bardziej szczegółowej. Jakie są więc rodzaje planów treningowych dla pań?
Jak się okazuje, wymienić tu można dwa ich rodzaje, czyli klasyczny oraz obwodowy. Najprościej podzielić je można w ten sposób, że w przypadku treningu klasycznego partie ćwiczeń rozdzielone są około 60-sekundowymi przerwami, a liczba powtórzeń w każdej serii powinna wynosić od 10 do 12.
Czym natomiast cechuje się plan treningu obwodowego? W tym wypadku nie stosuje się odpoczynku w ogóle albo też co najwyżej przerwy o długości 15 sekund. W przypadku tego rodzaju ćwiczeń stosować należy mniejsze obciążenie ciężarem, lecz jednocześnie ćwiczenia powinny być wykonywane szybciej i energiczniej. Oczywiście cały czas należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej techniki wykonywania ruchów, co gwarantuje odpowiednie efekty, lecz również zabezpiecza przed kontuzjami.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oczywiście sam plan treningowy to jeszcze nie wszystko, aby uzyskać odpowiednie efekty na siłowni. Oprócz tego warto wiedzieć o jeszcze kilku innych, również ważnych sprawach.
Przede wszystkim na uwadze należy mieć to, jak ważna w przypadku ćwiczeń na siłowni jest dieta. Szczególnie duże znaczenie ma to podczas ćwiczeń o charakterze odchudzającym, ponieważ w takim wypadku niezbędne jest osiągnięcie deficytu kalorycznego.
Bardzo ważną sprawą podczas planowania ćwiczeń na siłowni jest pamiętanie o wszystkich częściach ciała. To prawda, kobiety powinny skupiać się głównie na dolnych partiach mięśni, lecz nie oznacza to, że nie należy w ogóle ruszać górnych. Zalecane jest ćwiczenie również pleców, barków czy też bicepsów dla uzyskania odpowiednich proporcji ciała.

https://fitcouple.pl/jak-powinna-wygladac-rozgrzewka-przy-treningu-silowym/

Redakcja fitcouple.pl

Kasia, pasjonatka zdrowego stylu życia, dzieli się swoją wiedzą na stronie fitcouple.pl, skupiającej się na diecie, zdrowiu, sporcie, urodzie i lifestyle. Jej wpisy są inspiracją dla tych, którzy pragną harmonii między aktywnym trybem życia, a dbałością o własne ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak powinna wyglądać rozgrzewka