FITCOUPLE

Blog tematyczny o zdrowiu i sporcie

Zdrowie

Kiedy warto zrobić inhalację?

Kiedy warto zrobić inhalację?

Metoda leczenia inhalacją jest znana już od setek lat, dlatego że jest ona niezwykle skuteczna. Często jest zalecana w przypadku leczenia górnych dróg oddechowych, więc zarówno jamy nosowej jak i gardła. Przynosi ulgę podczas przeziębienia, zapalenia oskrzeli oraz zapalenia zatok. Inhalacja jest skuteczna również w przypadku astmy i alergii.

Czym jest inhalacja ?

Zabieg inhalacji to nic innego jak wdychanie gorącej pary wodnej pochodzącej z wód mineralnych, roztworów leków, a także ziół czy też olejków eterycznych. Pozwala ona na pozbycie się uciążliwych objawów przeziębienia m.in. takich jak rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i ułatwienie jej usunięcia. Najczęściej w takim przypadku są stosowane leki, które mają działanie wykrztuśne, rozrzedzające oskrzela lub olejki eteryczne, zwykle wydawane bez recepty. Inhalacja jest o tyle lepsza od leczenia farmakologicznego, że nie obciąża ona żołądka oraz przewodu pokarmowego a także jest prosta w wykonaniu i dostępna dla każdego.

Jak wykonać inhalację w swoim domu?

Jak się okazuje inhalacja jest ogólnodostępna i każdy może ją wykonać w zaciszu domowym i można ją wykonać na kilka sposobów.

Mając w domu olejki eteryczne dajemy kilka kropel na chusteczkę a następnie przykładamy do nosa i wdychamy. Olejek ten można również wetrzeć w skórę górnej części klatki piersiowej. Domową inhalację można też wykonać w inny sposób. A mianowicie wybrany olejek lub susz wystarczy zalać wrzątkiem w miseczce i przykryć pochyloną nad nią głowę ręcznikiem.

Jak używać inhalatorów ?

Innym sposobem na inhalację jest wykorzystanie inhalatora zwanym też nebulizatorem https://gemini.pl/kategoria/sprzet-i-akcesoria-medyczne/sprzet-medyczny/inhalatory-i-akcesoria. Jest to urządzenie, które zamienia wlany do określonego pojemnika płyn w parę wodną lub aerozol. Pomimo tego, że nazwy podanego urządzania są stosowane zamiennie to mają zupełnie inne zastosowanie. Nebulizacja polega na wdychaniu mgiełki leku o różnych wielkościach cząsteczek, natomiast inhalacja to wdychanie pary wodnej. Taki sposób podania leku jest łatwiejszy do przyswojenia szczególnie u dzieci.

Co stosować na katar ?

Katar to niewątpliwie najczęstszy problem, którego z reguły ciężko się pozbyć. Nadmierna ilość wydzieliny w jamie ustnej powoduje problemy ze swobodnym oddychaniem, a do tego osłabia smak i węch. W takiej sytuacji najlepiej zastosować leczenie wziewne, które przyniesie ulgę natychmiast. Inhalator i zioła z olejków eterycznych będą działać przeciwzapalnie, odkażająco i przeciwbakteryjnie. Warto również zwrócić uwagę na zioła, które do tego użyjemy. Najlepiej tutaj sprawdzą się rumianek, mięta, tymianek oraz majeranek. Są one dobrze przyswajalne i można je stosować przez dłuższy okres czasu.

Inhalacje są również skutecznym sposobem leczenia niemowląt. Można je wykonywać zarówno podczas infekcji jak i w celu nawilżenia dróg oddechowych. Do inhalacji w tym przypadku najlepiej zastosować sól fizjologiczną, która jest bezpieczna i nie wywołuje alergii.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij