Na czym polega depresja?
Data publikacji 25 kwietnia 2022Na czym polega depresja? Dowiedz się, czym objawia się depresja u osoby chorej! Poznaj również jej rodzaje wraz z opisem.
Ludzie często lekceważą u siebie objawy depresyjne lub w ogóle ich nie rozpoznają. Warto zaznajomić się na temat tej choroby, ponieważ im szybciej się ją rozpozna, tym lepiej jest z nią walczyć. Depresja nie jednej osobie potrafiła znacząco zniwelować radość płynącą z życia, więc nie czekaj – sprawdź!
Na czym polega depresja – definicja
Depresja jest zaburzeniem psychicznym, który bardzo wpływa na jakość życia pacjenta i ich predyspozycji do wykonywania codziennych obowiązków. Na dane schorzenie choruje bardzo wiele osób na świecie, w tym szacuje się, że w Polsce mierzy się z nim aż 1,5 miliona osób!
Zobacz także: Hashimoto – co to za choroba?
Czym objawia się depresja? Osoby z tą chorobą mówią między innymi o, takich objawach jak:
- długotrwały smutek w życiu i złe samopoczucie,
- senność lub trudność w zaspaniu,
- utrata zainteresowań, hobby,
- brak chęci do aktywności fizycznej,
- brak wiary w siebie i niska samoocena,
- niechęć do wychodzenia z domu,
- trudności w koncentracji,
- pesymistyczne podejście do życia,
- trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków (brak motywacji),
- zmniejszenie apetytu lub zwiększenie apetytu,
- myśli i próby samobójcze,
- osłabione libido.
Oczywiście osoba chorująca na depresję nie musi mieć wszystkich objawów tej choroby.
Pamiętaj, że jeśli tylko podejrzewasz u siebie zaburzenia depresyjne, to powinieneś koniecznie udać się do psychiatry, który zaznajomi się z Twoim przypadkiem i dobierze do Ciebie indywidualny plan leczenia!
Na czym polega depresja? Jej rodzaje
Depresja reaktywna – może pojawić się w życiu osoby, która doświadczyła stresujących i trudnych sytuacji w życiu. Przykładem takich sytuacji jest, np. śmierć osoby bliskiej, nieszczęśliwa miłość lub gwałt.
Depresja sezonowa – pojawia się na jesień-zimę i związane jest to z niedoborem światła. Jej objawami może być: senność, poczucie melancholii, zaburzenia snu, niedostatek energii do życia i zwiększenie apetytu.
Depresja endogenna – wynika z niedoboru noradrenaliny oraz serotoniny. Osoba chorująca na dane schorzenia może odczuwać: smutek, długotrwałe złe samopoczucie, brak motywacji do wykonywania jakichkolwiek czynności w życiu. U takiej osoby mogą pojawić się nawet myśli samobójcze!
Dystymia (depresja nerwicowa) – objawia się ciągłym obniżeniem nastroju u osoby chorej. Dodatkowo pojawiają się u niej problemy ze snem, brak apetytu, przygnębienie i brak chęci do życia.
Depresja poporodowa – pojawia się po urodzeniu przez matkę dziecka w wyniku zmian hormonalnych i trwa dłużej niżeli 2 tygodnie. Osoba chorująca na ten rodzaj depresji może stracić zainteresowanie nowo narodzonym dzieckiem. Innymi pojawiającymi objawami mogą być: długotrwałe przygnębienie, zmiany nastroju, zaburzenia snu i brak chęci do wykonywania codziennych obowiązków.
Depresja agitowana (lękowa) – objawia się strachem, lękiem, wybuchowością, agresją, zmianami nastroju i drażliwością. Ten rodzaj zaburzenia często prowadzi do prób samobójczych osoby chorej.
Depresja maskowana – w tym rodzaju depresji nie występują jej najczęstsze objawy. Tutaj osoba chora może odczuwać objawy somatyczne, czyli bóle kręgosłupa, zaburzenia snu, zakłócenia cyklu menstruacyjnego. Dodatkowo chory może mieć napady paniki, zaburzenia odżywiania, astmę i nadciśnienie. Ten rodzaj depresji jest bardzo trudny do zdiagnozowania.
Depresja dwubiegunowa – objawia się występującymi naprzemiennie u osoby chorej schorzeniami depresyjnymi i maniakalnymi. W zaburzeniu depresyjnym chory odczuwa m.in. smutek, przygnębienie, traci sens życia, a w fazie manii osoba chora m.in. ma świetny nastrój, jest zmotywowana do życia, jest pobudzona, nie potrzebuje snu, dużo mówi i ma natłok myśli.
Depresja – podsumowanie
Podsumowując osoby przejawiające objawy depresyjne powinny koniecznie udać się do psychiatry, który z pewnością będzie starał się im pomóc i dobierze do nich indywidualny plan leczenia. Zauważając nawet małe objawy tej choroby nie należy ich bagatelizować, tylko potraktować poważnie!